Testy kliniczne uzasadniają zastosowanie elektrostymulacji po rekonstrukcji ACL
Opublikowany niedawno przez Hauger et al. (2017) w Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy systematyczny przegląd pod tytułem „Neuromuscular electrical stimulation is effective in strengthening the quadriceps muscle after anterior cruciate ligament surgery” pokazuje znaczący wzrost siły mięśnia czworogłowego uda w przypadkach, gdy po operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), w uzupełnieniu do klasycznej rehabilitacji, zastosowano nerwowo-mięśniową elektrostymulację (NMES — NeuroMuscular Electrical Stimulation).
Zespół naukowców przeanalizował wyniki 11 randomizowanych testów klinicznych, w których zbadano wyniki rehabilitacji po rekonstrukcji ACL, porównując efekty połączenia standardowej rehabilitacji z NMES z grupą kontrolną, w której nie stosowano NMES.
Dziewięć spośród jedenastu badań wykazało znaczącą przewagę połączenia elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej ze standardową rehabilitacją.
W przeprowadzonych testach klinicznych stosowano wiele rodzajów elektrostumulatorów z różnymi parametrami sygnału, ale na uwagę wskazuje fakt, że w 9 z 11 badań zabiegi wykonywano z maksymalną możliwą do zaakceptowania intensywnością.
Powyższy wniosek badaczy uzasadnia użycie eletrostymulatora RSQ1 w rehabilitacji po rekonstrukcji ACL, ponieważ zastosowane w nim dwa jednocześnie emitowane sygnały umożliwiają przeprowadzenie zabiegów z wyjątkowo wysoką intensywnością.
Pełny tekst artykułu jest dostępny pod linkiem.