Rotacja miednicy przyczyną różnych dolegliwości
W niezwykle ciekawej pracy naukowej dwójka lekarzy-naukowców z Helsinek wskazała na powiązanie rotacji (bocznego pochylenia) miednicy z powszechnie występującymi dolegliwościami bólowymi.
Pośród nich znalazły się:
- bóle lędźwi (tzw. krzyży),
- promieniujące bóle wzdłuż nogi,
- bóle szyi i ramion,
- bóle i zawroty głowy,
- różnego typu mrowienia ramion i nóg,
- mrowienia i dysfunkcje mięśni twarzy,
- bóle w klatce piersiowej,
- bóle w miednicy,
- osłabienie kończyn.
Najłatwiejszym do zaobserwowania symptomem pochylonej miednicy jest różna funkcjonalna długość nóg. Można też zauważyć, że łopatki są na różnych wysokościach, a jeden z barków jest podniesiony.
Badanie objęło 150 pacjentów, u których występowała co najmniej jedna z wyżej wymienionych dolegliwości. Byli to tak zwani pacjenci idiopatyczni, ponieważ w ramach diagnostyki na oddziale neurologicznym nie znaleziono przyczyn ich problemów. Z tego względu zostali skierowani na oddział psychiatryczny.
W ramach badania naukowego oprócz standardowej diagnostyki psychiatrycznej zbadano ułożenie miednicy. Okazało się, że 130 pacjentów z grupy liczącej 150 osób, czyli aż 87% miało przechyloną miednicę oraz skoliozę.
W ramach rehabilitacji metodą Solvano jednym z najważniejszych testów jest sprawdzenie czy miednica jest zrotowana. W takim przypadku za pomocą niezwykle delikatnych czynności przywracamy jej poprawne położenie i wykorzystując pas Serola, zapobiegamy ponownej dyslokacji.
Jest to niezwykle ważne, ponieważ, jak potwierdzili autorzy pracy, warunkiem trwałego wyleczenia jest utrzymanie poprawnego położenia miednicy.
Często samo ustabilizowanie miednicy za pomocą pasa Serola bez wykonywania zabiegu rehabilitacyjnego prowadzi złagodzenia dolegliwości bólowych.
Więcej informacji na temat działania pasa Serola można znaleźć tutaj:
a pełny tekst omawianego artykułu w formie pdf można pobrać klikając w poniższy link