Rotacja miednicy przyczyną różnych dolegliwości
W niezwykle ciekawej pracy naukowej dwójka lekarzy-naukowców z Helsinek wskazała na powiązanie rotacji (bocznego pochylenia) miednicy z powszechnie występującymi dolegliwościami bólowymi.
Pośród nich znalazły się:
- bóle lędźwi (tzw. krzyży),
- promieniujące bóle wzdłuż nogi,
- bóle szyi i ramion,
- bóle i zawroty głowy,
- różnego typu mrowienia ramion i nóg,
- mrowienia i dysfunkcje mięśni twarzy,
- bóle w klatce piersiowej,
- bóle w miednicy,
- osłabienie kończyn.
Najłatwiejszym do zaobserwowania symptomem pochylonej miednicy jest różna funkcjonalna długość nóg. Można też zauważyć, że łopatki są na różnych wysokościach, a jeden z barków jest podniesiony.
Badanie objęło 150 pacjentów, u których występowała co najmniej jedna z wyżej wymienionych dolegliwości. Byli to tak zwani pacjenci idiopatyczni, ponieważ w ramach diagnostyki na oddziale neurologicznym nie znaleziono przyczyn ich problemów. Z tego względu zostali skierowani na oddział psychiatryczny.
W ramach badania naukowego oprócz standardowej diagnostyki psychiatrycznej zbadano ułożenie miednicy. Okazało się, że 130 pacjentów z grupy liczącej 150 osób, czyli aż 87% miało przechyloną miednicę oraz skoliozę.
W ramach rehabilitacji metodą Solvano jednym z najważniejszych testów jest sprawdzenie czy miednica jest zrotowana. W takim przypadku za pomocą niezwykle delikatnych czynności przywracamy jej poprawne położenie i wykorzystując pas Serola, zapobiegamy ponownej dyslokacji.
Jest to niezwykle ważne, ponieważ, jak potwierdzili autorzy pracy, warunkiem trwałego wyleczenia jest utrzymanie poprawnego położenia miednicy.
Pełny tekst artykułu jest dostępny pod linkiem.