Naderwanie MCL
(Naderwanie więzadła przyśrodkowego pobocznego, naderwanie TCL)
Więzadło przyśrodkowe poboczne (MCL, również określane jako TCL) to najczęściej uszkadzane spośród czterech głównych więzadeł w stawie kolanowym (obok ACL, PCL oraz LCL).
Przy urazach MCL, dzięki jego wysokiej zdolności regeneracyjnej zazwyczaj stosowane jest leczenie nieoperacyjne, które w zależności od stopnia uszkodzenia trwa 4–8 tygodni.
Metoda RSQ1 pozwala na odzyskanie sprawności w ciągu 10 sesji, które najkorzystniej jest przeprowadzać codziennie.
Zawdzięczamy to stosowanemu w naszej metodzie elektrostymulatorowi neurologicznemu RSQ1, który przyspiesza krążenie krwi oraz syntezę białka (4–5 razy). Szybsze krążenie krwi to lepsze odżywianie tkanek, ewakuacja zbędnych produktów przemiany materii oraz głębsza penetracja w miejscu urazu co ma szczególne znaczenie dla tkanek słabo ukrwionych. Lepiej ukrwione tkanki goją się kilkukrotnie szybciej.
Jeżeli rozpoczniemy rehabilitację natychmiast po urazie MCL to przyspieszenie krążenia krwi i syntezy białka zapobiegnie powstawaniu stanu zapalnego, zmniejszy ból, obrzęk i krwiak.
Uraz MCL nie tylko powoduje uszkodzenia tkanek w obrębie kolana ale także zaburza biomechanikę całej kończyny dolnej. Efektem może być obniżona stabilność stawu kolanowego co zwiększa ryzyko kolejnych kontuzji.
Podczas rehabilitacji metodą Solvano używając stymulatora neurologicznego RSQ1 wypracowujemy poprawne wzorce ruchowe zwiększając w ten sposób stabilność kolana. Dzieje się to niezwykle szybko ponieważ wysyłamy do mięśni 500 razy na sekundę impuls przypominający naturalny sygnał przekazywany przez system nerwowy. Dla układu ruchowego jest to odpowiednik wykonania kilkuset ćwiczeń w ciągu jednej sekundy. Trwające zaledwie kilkanaście minut ćwiczenia w połączeniu z elektrostymulacją neurologiczną odpowiadają całodziennemu treningowi.
Już po pierwszej sesji spodziewamy się wyraźnych efektów (mniejszy ból, lepszy zakres ruchu).
Zazwyczaj po 10 sesjach uzyskujemy pełną sprawność funkcjonalną z dyskomfortem na poziomie 0–2 w 10-stopniowej skali.